ج٫ اردیبهشت ۳۰ام, ۱۴۰۱

پایگاه خبری پریشهر

تحليلي خبري

مزايده اموال در شهرداري بندرگز

شهروندان در انتظار روشنگري شوراي شهر

1 دقیقه خوانده شده

 

مهیار شهری: اين روزها مردم استان و از جمله شهر بندرگز شاهد برخي اقدامات از سوي متوليان شهري و روستايي هستند و اين مساله را در اذهان تداعي مي كند كه آيا ارتباطي بين انجام اين اقدامات كه بخشي از آن نمايشي به نظر مي رسد و   انتخابات پيش رو وجود دارد يا خير.

شهر بندرگز طي سالهاي اخير در حوزه شهري با حواشي زيادي همراه بوده است از استعفاي شهرداران گرفته تا استيضاح و عزل و در هر دوره اي، شوراي شهر بدون حاشيه به فعاليت خود ادامه نداد.

آن چيزي كه نگارنده را وادار به اين يادداشت كرده است مزايده برخي از اموال شهرداري است كه نگراني هايي را در بين شهروندان به وجود آورده است.

هیچ شهروندی و فرد دلسوزي با تصميمات شوراي شهر و شهرداري براي رشد و توسعه و پیشرفت مخالف نيست اما اين مساله بدين معني نيست كه مردم نظاره گر رفتارها و تبعات ناشي از اجراي اين تصميمات نباشند.

آن چيزي كه به عنوان اموال مازاد اموال شهرداري به مزايده گذاشته شده است بايد مشخص شود قرار است درآمدش صرف چه امور اساسي  شود و اينجاست كه مردم نگرانند از حراج اين اموال.

آيا اين درآمد قرار است صرف هزينه هاي جاري شهرداري پر هزينه و گران شهر بندرگز شود يا صرف امور زيربنايي و اجراي پروژه هاي ضروري شهر و اين ابهام است كه مردم را نگران و دچار سردرگمي كرده است.

سوال ديگر از متوليان امر شهر بندرگز اين است این اموال، همان اموال یا املاکی نیست که از مردم و شهروندان  به عنوان حق تفکیک و عوارض و بدهی هایشان  دريافت شده است؟ چه ضرورتي ايجاد شده است كه امروز به مزايده گذاشته شده است.

شهرداري بندرگز تبعات استخدام نيروهاي مازادي را مي دهد كه تامين مخارج آنها از عهده مديران فعلي شهر ظاهرا خارج است و اين مسئوليت متوجه كساني است كه ظرف سالهاي گذشته با مقاصد مختلف ( حال برحسب ضرورت نياز نيروي متخصص و يا به بهانه جذب نيروهاي خاص) به شهرداري تحميل كردند و نتيجه اش اين مي شود كه شهرداري ناچار مي شود گاهي براي تامين مخارج و هزينه هاي جاري خود، خودزني كند.

اينكه چرا دستگاههای ناظر و متولي نظارت بر مصوبات شورا در برابر اين تصميمات، سکوت کرده اند هم جاي تعجب دارد و اگر هم موضوع چيز ديگري است بهتر بود تاكنون روشنگري مي كردند و شهروندان را محرم خود مي دانستند.

با اين تفاسير نه تنها مقامات شهري پاسخي به اين سوالات منتقدين و دلسوزان شهري نمي دهند بلكه رييس شوراي شهر بندرگز در پیچ اینستا گرام شخصی خود نسبت به اين انتقادات واكنش نشان داده و  اختلاف نظرهاي درون شورا را رد كرد اما از 5 عضو شورا 4 عضو را عضو همسور برشمرد ولي نامي از نفر پنجم كه به زعم ايشان غيرهمسو است نبرد.

برداشتن تیرهای برق با اِلمان قایق در بلوار ورودي شهر،  واگذاري  ۲/۵ هکتار منطقه ساحلی و گردشگری  با قیمت نازل و بحث برانگيز، هزينه هاي تفكيكي املاك  اراضي حاج رضامحله، المان ميدان اصلي شهر، عزل شهردار و.. از اين دست سوالات زيادي وجود دارد كه هنوز به صورت رسمي پاسخي براي آنها ارايه نشده است.

چرا كميته انطباق حساسيتي نسبت به اجراي چنين تصميمات شورا نداشته بدون نظارت در پروژه های عمرانی و عدم کنترل و موافقت درکمیته انطباق، شهرداری و  شورا   یکباره چوب حراج به اموال عمومي زدند .

آيا بهتر نيست مديران متولي به جاي بازديدهاي سرزده و حضور در برخي مراكز و از اين دست رويدادهايي كه دستاوردي براي شهر ندارد با جديت و حساسيت نظاره گر و هدايت كننده اين امور باشند تا رضايتمندي مردم حاصل شود.

انتظار است استاندار، معاونین مرتبط نسبت به نقد و مطالبات مردم شهر بندرگز سکوت نگرده و با صدور دستورات ويژه كانع از بروز فاجعه اي شود كه امروز در برخي شهرداري ها و شوراي شهر كشور شاهديم.

بهتر نيست دستگاههاي نظارتي مانند بازرسي و دستگاه قضايي استان قبل از بروز چنين اتفاقاتي وارد ميدان شده و اجازه ندهند تخلفي رخ دهد.

در ماههاي اخير به دليل بي تدبيري يا ضعف مديريت شاهد حضور دستگاههاي اطلاعاتي در شهرداري بندرگز بوده و تخلفاتي محرز شد كه پرونده سير مراحل قانوني خود را طي مي كند. اينكه چند نفر در اين پرونده درگير بوده و چه انرژي و مشكلاتي را ايجاد كرده است را همه مردم آگاهند.

اميدواريم با شرايط فعلي، مشكلات درآمدي و مازاد نيرو و حقوق ها و مزاياي بي حساب و كتاب در برخي موارد لااقل ساختمان شهرداري به مزايده گذاشته نشود .

 

  • دبیر حزب اراده ملت شهرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.