ج٫ اردیبهشت ۳۰ام, ۱۴۰۱

پایگاه خبری پریشهر

تحليلي خبري

رنج صنعتگران گلستان، قطع برق مانعي براي جهش توليد

1 دقیقه خوانده شده

روح اله هراتي- هنوز فصل تابستان از راه نرسيده، شركت توزيع نيروي برق جدول خاموشي ها را منتشر و از مردم و صاحبان كسب و كارها درخواست كرد با صرفه جويي 20 درصدي مانع اعمال خاموشي هاي گسترده در استان گلستان شوند.

هفته هاي اخير،اعمال برنامه زمان بندي خاموشي ها در گلستان برخلاف برنامه اعلام شده قبلي شركت توزيع نيروي برق به اجرا درآمد و اين نگراني وجود دارد كه با فرا رسيدن فصل تابستان، شاهد خاموشي هاي گسترده در استان باشيم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان سيزدهم خرداد ماه 1400 از افزایش بیش از ٣۰ درصدی مصرف برق مشترکان استان در روز گذشته خود خبر داد و گفت که پیک مصرف برق گلستان از مرز هزار و ۱۰۰ مگاوات ساعت عبور کرد و به بالاترین رقم فصل بهار طی چند سال اخیر رسید.

علی‌اکبر نصیری گفت: مشترکان این شرکت دیروز بیش از هزار و ۱۰۰ مگاوات ساعت برق مصرف کردند که این مقدار در روز سه شنبه ۸۲۳ مگاوات ساعت بود كه برای جلوگیری از افزایش قطع برق مشترکان خانگی، روز گذشته با هماهنگی سازمان صنعت معدن تجارت و شرکت شهرک های صنعتی، برق واحدهای صنعتی گلستان از ساعت ۱۲ تا ۱۷ قطع شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان همچنين هشدار داد  با توجه به تداوم گرمای هوا مصرف کنندگان با در پیش گرفتن الگوهای مدیریت مصرف برق می توانند از اعمال خاموشی در شبکه های توزیع برق استان پیشگیری کنند.

طي سالهاي اخير، واحدهاي توليدي  اولين مراكزي بودند كه  براي تامين برق مشتركين خانگي در صدر برنامه خاموشي شركت توزيع نيروي برق قرار گرفتند و قطعی های برق در روزهای اخیر، نگراني هاي زيادي را در بین مدیران بخش صنعت ايجاد كرده است.

واحدهای تولیدی به علت شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی مانند تورم کمرشکنی که در کشور ایجاد شده، توان سرپا ماندن ندارند و بسیاری از آنها با کمتر از 30 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

تردیدی نیست در چنین شرایطی، قطع برق  فشار بر واحدهای تولیدی و صنایع را بیشتر كرده و اكنون يكي از اساسي ترين موانع پيش روي تحقق شعار جهش توليد است.

اعمال خاوشي اين واحدها در سالهاي گذشته در مراكز صنعتي در برخي مواقع نيز بدون اطلاع قبلي و يا بي توجه به برنامه زمان بندي قبلي اعلام شده صورت گرفت كه اين مساله منجر به  وارد شدن خسارات زیاد  به  دستگاهها وماشين آلات و مواد اوليه صنايع توليدي شده بود.

قطعي برق و اعلام برنامه زمان بندي و هشدارهاي مسئولان شركت توانير، صداي نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و تشكل هاي غيردولتي مرتبط با صنايع را نيز درآورد.

همين دو هفته قبل بود كه نماینده علی آبادكتول طی تذکری به وزیر نیرو بیان کرد: نسبت به خاموشی‌های اخیر که ۴ تا ۵ بار برای مردم استان گلستان مشکلات ایجاد کرده است، اقدام کنید زیرا این استان اقتصاد کشاورزی دارد و کارخانجات و صنایع تبدیلی کشاورزی و چاه آب نیاز به برق خواهد داشت.

رحمت اله نوروزی تصریح کرد: خرداد ماه به تازگی آغاز شده و قطعی برق پی در پی، سوءمدیریت و عدم نظارت مشکلاتی را به وجود آورده است. مردم در آستانه انتخابات گله‌مند هستند و ناراحتی آن‌ها را در پی دارد.

رئیس خانه صنعت و معدن استان  گلستان هم  از این وضعیت انتقاد کرده و گفته بود: سیستم برق‌رسانی ما مختل است و باید فکری به حال واحدهای تولیدی و صنایعی که از قطعی‌های چند ساعته برق متضرر می‌شوند، کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان نيز مهم‌ترین علت قطعی‌های سراسری برق را کاهش بارش‌ها و گرمای زودرس عنوان کرده و البته او اشاره‌ای به سرنوشت پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه علی آبادکتول که سال‌هاست مطرح شده و می‌تواند ظرفیت تولید برق این نیروگاه را 30 تا 40 درصد افزایش دهد، نکرده است.

عي اكبر نصيري گفت: با توجه به کاهش شدید بارش‌ها و خالی بودن سدها و به تبع آن پایین آمدن ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های برق آبی، ادامه تعمیرات برخی نیروگاه‌ها، استخراج غیرقانونی رمزارزها و غیره تأمین برق در کشور با مشکل مواجه شده است.

وي  از مردم خواست مصرف برق خود را مدیریت کنند و تأکید کرد: در صورتی که با افزایش مصرف مواجه شویم مجبور به قطع برق صنایع و البته خاموشی‌ در بخش مشترکان خانگی خواهیم شد.

 مردم و صاحبان صنايع استان از مسئولان شركت توزيع نيروي برق مي پرسند آيا راهي جز توصيه به صرفه جويي براي تامين برق و اعمال نشدن برنامه قطع برق وجود ندارد؟  آيا به همين ميزان كه مديران شركت توانير، مردم و صنايع را به صرفه جويي در مصرف برق توصيه مي كنند نسبت به اصلاح و بازسازي شبكه هاي فرسوده برق و اجراي پروژه هاي تامين برق نيز اهتمام مي ورزند؟ نقش استفاده از  دستگاههاي ارز ديجيتال در كمبود برق و بروز مشکلات فعلی چه میزان است ؟ و سوالاتي از اين دست كه انتظار مي رود مديران شركت توزيع نيروي برق پاسخي مناسب براي آن داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.