پایگاه خبری پریشهر

پریشهر
گندم

پیش‌بینی خرید تضمینی یک میلیون تن گندم در گلستان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان گفت: افزون بر یک میلون تن گندم از سوی کشاورزان استان به ۳۰ مرکز خرید تضمینی در ۱۴ شهرستان تحویل داده شود.

روح‌الله مهری  در محل خرید تضمینی گندم در سیلوی گرگان اظهار کرد: برای جلوگیری از ایجاد صف‌های طولانی جک تخلیه در مراکز خرید تضمینی دولتی و پر تردد استان فعال شده است.

سال زراعی قبل گندمکاران استان گلستان به رغم مواجه با خشکسالی شدید، از سطح ۲۸۱ هزار و ۷۱۳ هکتار زیرکشت مقدار ۷۰۵ هزار و ۹۹۶ تُن محصول معادل ۶۰ درصد برنامه ابلاغی را تولید کرده و حدود ۵۵۰ هزار تُن آن را به دولت فروختند.

در شرایط عادی کار برداشت گندم از کشتزارهای استان گلستان از اوایل خردادماه با مساعد بودن شرایط آب و هوایی آغاز می‌شود و تا مرداد ماه ادامه می‌یابد.

استان گلستان از لحاظ کمیت و میزان تولید گندم، دارای برتر را در میان استان‌های کشور است.

وی گفت: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی برای استمرار شرایط نامساعد جوی، گندمکاران استان برای برداشت محصول خود از کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت بگیرند.

مهری اظهار کرد: مراکز خرید تضمینی گندم دارای رطوبت زیر ۱۴ درصد را از کشاورزان تحویل می‌گیرند.

مهری ادامه داد: امسال برای نخستین بار ۶ مرکز خرید تضمینی دولتی در استان به جک‌های تخلیه بار با سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد ریالی مجهز شده تا تخلیه گندم در گرگان، گنبدکاووس، گالیکش، علی‌آبادکتول و کلاله با سرعت انجام شود.

 

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *