پایگاه خبری پریشهر

پریشهر
IMG 20240607 152706 670 - واحدهای صنعتی، پیش قراول یا پیش مرگ

واحدهای صنعتی، پیش قراول یا پیش مرگ

ز

استفاده از دیزل ژنراتور هم که به عنوان روشی جایگزین برای تامین برق صنایع مطرح می شود، به دلیل سختی تامین گازوئیل سهمیه ای و نیز نرخ بالای گازوئیل آزاد، دردسرهای بسیاری برای صاحبان واحدهای صنعتی به همراه دارد به طوریکه افزایش دست کم سه تا چهار برابری هزینه ها فقط یک قلم از فشارهایی است که استفاده از دیزل ژنراتور به آنها تحمیل میکند.

صنعت که قرار بود پیشقراول توسعه باشد حالا پیشمرگ مصارف خانگی و تجاری شده. انتقام کمبود گاز در زمستان و کمبود برق در تابستان از واحدهای صنعتی گرفته می شود که خلق کار و ثروت می کنند و مسئولیت رونق تولید بر دوششان است. قانون اگرچه بر زبان همراه  و حامی آنهاست، کُمیت اجرایش اما حسابی لنگ می زند…

اما قانون چه می گوید

بر اساس ماده ۲۵  قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، در زمان کمبود برق، گاز یا خدمات مخابرات، واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی نباید در اولویت قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات قرار داشته باشند و شرکتهای عرضه کننده برق، گاز و خدمات مخابرات موظفند هنگام عقد قرارداد با واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، کشاورزی و خدماتی، وجه التزام قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات را در متن قرارداد پیش بینی کنند.

هرگاه دولت به دلیل کمبودهای مقطعی به شرکتهای عرضه کننده برق یا گاز یا مخابرات دستور دهد موقتاً جریان برق یا گاز یا خدمات مخابراتی واحدهای تولیدی متعلق به شرکتهای خصوصی و تعاونی را قطع کنند، موظف است نحوه جبران خسارتهای وارده به این شرکتها ناشی از تصمیم فوق را نیز تعیین و اعلام کند.

در تبصره یک این ماده تصریح شده است در زمانهای اضطراری که قطع برق یا گاز واحدهای مسکونی، جان شهروندان را به خطر اندازد، شورای تأمین استان محل ایجاد اضطرار می‌تواند برای حداکثر دو روز که قابل تمدید است، حکم این ماده را نقض کند و دستور دهد بدون تعیین نحوه جبران خسارتهای وارده، برق یا گاز واحدهای تولیدی قطع شود. در جلسه تصمیم گیری در این باره، باید نمایندگان اتاقهای مرکز استان برای استماع نظراتشان دعوت شوند.

همچنین مطابق تبصره دو این ماده قانونی هم آمده است شرکت‌های عرضه کننده برق و گاز موظف شده اند ضمن هماهنگی با شرکتهای بیمه، امکان خرید بیمه نامه پوشش دهنده خسارات ناشی از قطع برق یا گاز را برای واحدهای تولیدی مشترک خود فراهم آورند.

وزارت نیرو و دستگاه‌های تابعه استانی آیا تنها برای اجرای برنامه های قطعی و جیره‌بندی برق مأموریت دارند یا اطلاع و اجرای قوانین مربوط به بهبود محیط کسب و کار هم در دستور کارشان هست.

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *