پایگاه خبری پریشهر

پریشهر
شناسايي 32 هزار بيمار مبتلا به ديابت و فشار خون در گلستان

شناسایی ۳۲ هزار بیمار مبتلا به دیابت و فشار خون در گلستان

۲ فروردین ۱۴۰۳


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی گلستان گفت: با اجرای پویش ملی سلامت در استان بیش از ۳۲ هزار بیمار دیابتی و فشار خون ناسایی و تحت مراقبت قرار گرفتند.

دکتر موسی‌الرضا شبیهی اظهار کرد: این تعداد بیمار شامل ۱۵ هزار و ۵۳۸ بیمار دیابتی نوع ۲ و ۱۶ هزار و ۵۷۳ بیمار فشار خون بالا در استان بوده است.

وی افزود: در راستای اجرای پویش ملی سلامت در گلستان از ۲۰ آبان تا ۳۰ دی ماه یک میلیون و ۴۲ هزار و ۵۷۶ نفر معادل ۷۵.۵ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان غربالگری شدند.

وی با اشاره به شناسایی ۱۹ هزار و ۴۵۹ بیمار با احتمال دیابت و ۱۸ هزار و ۴۷۰ بیمار با احتمال فشار خون بالا در این طرح، گفت: مرحله دوم پویش ملی سلامت با هدف تایید بیماری در افراد مشکوک دیابت و فشار خون شناسایی شده از بهمن ماه در استان آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: در این مرحله بیماران با احتمال دیابت و فشار خون به مراکز خدمات جامع سلامت فراخوان شده و توسط پزشکان ارزیابی و برای تمام بیماران مشکوک به دیابت، دوباره تایید بیماری قندخون وریدی درخواست می شود.

شبیهی ادامه داد: از ابتدای بهمن ماه تاکنون ۵۳.۸ درصد افراد مشکوک به دیابت و ۴۲.۵ درصد افراد مشکوک به فشارخون شناسایی شده در پویش ملی سلامت توسط پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت ویزیت و پس از تایید بیماری تحت درمان دارویی قرار گرفتند.

وی بیان کرد: تشخیص به‌هنگام بیماری دیابت و فشار خون یکی از اهداف اصلی پویش ملی سلامت بود که در این راستا نتایج قابل قبولی در گلستان به‌دست آمد.

به گفته وی، قند خون بالا به مرور زمان می‌تواند به رگ‌های خون‌رسان و اعصاب کنترل‌کننده قلب آسیب برساند ضمن این‌که احتمال بیماری قلبی عروقی در بیماران دیابتی ۲ برابر بیشتر از افراد دیگر است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: همچنین فشار خون بالا ممکن است باعث آسیب عروق شود و در نتیجه رسیدن خون به قسمت‌های مختلف بدن، از جمله اعضای حیاتی مانند قلب را دشوارتر کند و فرد را بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دهد.

شبیهی یادآور شد: فشار خون بالا و دیابت، خطر بروز انواع عوارض ناشی از بیماری دیابت را نیز بیشتر می‌کند، بنابراین حفظ فشار و قند خون در محدوده سلامت بسیار مهم است و تشخیص به‌هنگام بیماری و درمان مناسب احتمال بروز عوارض را در فرد کاهش می‌دهد.

 

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *