پایگاه خبری پریشهر

پریشهر
برداشت 900 تن ميگو از مزارع پرورش ميگو گلستان

برداشت ۹۰۰ تن میگو از مزارع پرورش میگو گلستان

مدیر کل شیلات گلستان از برداشت بیش از ۹۰۰ تن میگو از مزارع این استان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در فصل برداشت ۳ هزار و ۵۰۰ تن میگو در این استان برداشت شود.

به گزارش پایگاه خبری پریشهر، اسماعیل جباری اظهار کرد: میگو تولیدی استخرهای گمیشان در سال زراعی جاری به دلیل پاک بودن از وجود بیماری، از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل تقاضاهای واردات این محصول از این استان، بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده تولیدات آماده صادرات به کشورهای متقاضی است. افزود:  امسال پرورش میگو در ۱۰۳ مزرعه با پوشش هزار و ۱۵۴ هکتار انجام شده است.

وی گفت: ۲ مرکز نگهداری و عمل آوری میگو در این استان با سرمایه هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی هفته دولت سال جاری و همزمان با برداشت میگو از مزارع در گمیشان آغاز به کار کرده و به ظرفیت مراکز نگهداری و عمل آوری این محصول در استان اضافه شده است.

جباری افزود: اکنون ۹ مرکز فعال نگهداری و عمل آوری میگو در شهرستان‌های گمیشان و ترکمن، وجود دارد و میگوی تولیدی پرورش دهندگان استان را جمع آوری و آماده عرضه به بازار داخلی و خارجی می‌کند.

پیشتر «علی کاووسی» مدیرکل دامپزشکی استان گلستان به خبرنگار ایرنا اعلام کرده بود که سه مرکز نگهداری و فرآوری میگو در این استان، دارای کد آی آر و صادرات میگو را به خارج از کشور را دارد.

مدیرکل شیلات گلستان در خصوص صادرات میگو، خاطرنشان کرد: این اداره کل تلاش دارد تا امسال شرایط بهتری را برای صادرات میگو تولیدی استان با همکاری دستگاه‌های مرتبط فراهم کند.

به گفته وی هرساله ۸۰ درصد از میگو تولید شده این استان شمالی، صادر می‌شود که سال قبل از محل صادرات میگو ۱۵ میلیون دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

آماده‌سازی پرورش میگو با نظارت کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان گلستان هر ساله از اواخر اردیبهشت ماه با آبگیری استخرها آغاز شده و در میانه شهریورماه تا اواخر مهرماه هم جمع آوری محصول انجام می‌شود.

براساس گزارش مسوولان دامپزشکی استان گلستان،در سال‌های اخیر چین، ویتنام، امارات، هنگ کنگ، عمان و اسپانیا، عمده مقصد صادرات میگوی گلستان هستند.

تنها مرکز پرورش میگو استان گلستان به مساحت چهار هزار هکتار در ۱۰ کیلومتری ساحل گمیشان قرار دارد.

میگوی تکثیری در مجتمع گمیشان از نوع وانامی است که این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی ۱۲۰ روز پرورش یافته و به وزن ۱۵ گرم می‌رسد.

گلستان در سال‌های اخیر با روی آوردن به توسعه آبزی‌پروری، به یکی از استان‌های برتر پرورش میگو در کشور تبدیل شده که فراهم آوردن مقدمات لازم برای تکمیل چرخه تولید، علاوه بر خودکفایی در این حوزه، میزان برداشت این آبزی را افزایش خواهد داد.

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *