پایگاه خبری پری شهر

فشار خون

احتمال ابتلای ۹ هزار گلستانی به بیماری فشار خون

پریشهر- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گلستان گفت: ۵۴۷ هزار و ۵۹۳ نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال استان معادل ۴۰ درصد جمعیت هدف در پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون بالا شرکت کردند

موسی‌الرضا شبیهی افزود: این طرح در راستای اجرای طرح غربالگری، دیابت و فشار خون بالادر  استان اجرا شد.

به گفته وی این طرح ملی از ۲۰ آبان در استان گلستان با شعار «آگاهی زودتر، مراقبت موثرتر» آغاز شده و تا ۱۵ دی ادامه خواهد داشت.

براساس اعلام وزارت بهداشت، با توجه به توسعه شهرنشینی، توجه افراد به سلامتشان کاهش یافته و این وزارتخانه برای سنجش سلامت مردم، پویش ملی سلامت را از ۲۰ آبان در سراسر کشور به صورت خوداظهاری و  پذیرش مراجعات حضوری آغاز کرده که طی آن  سلامت مردم به ویژه در زمینه پرفشاری خون و دیابت، ارزیابی می‌شود.

مراکز بهداشتی سراسر کشور  برای سنجش فشارخون و دیابت آمادگی کامل دارند و در صورتی که فردی احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را داشته باشد به مراکز درمانی معرفی می‌شود تا  از خدمات آن مراکز، استفاده کند.

فشار خون

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: براساس نتایج اولیه اجرای این پویش ملی از ابتدای طرح تاکنون، ۹ هزار و ۴۸۴ گلستانی با عنوان احتمال ابتلا به فشار خون بالا و ۱۳ هزار و ۲۳۵ نفر هم با عنوان احتمال ابتلا به دیابت و ۴۷ هزار و ۴۰۴ نفر در محدوده پیش دیابت شناسایی شدند.

وی خاطرنشان کرد: رعایت سبک زندگی سالم و توجه به توصیه‌های بهداشتی و مراجعه در بازه‌های زمانی ۶ ماهه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشت در افراد با تشخیص پیش‌دیابت و پیش فشار خون بالا جهت اندازه گیری قند و فشار خون از ابتلا این افراد به دیابت و فشارخون بالا در آینده پیشگیری می‌کند.

گفت: انجام غربالگری برای جمعیت هدف در این پویش ملی به طور رایگان در مراکز جامع سلامت و پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت سطح استان انجام می‌شود.

 

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *