پایگاه خبری پریشهر

پریشهر

پارک ملی گلستان نیازمند ایجاد مرکز تحقیقاتی است

ستاندار گلستان گفت:  پارک ملی گلستان به‌عنوان نهمین ذخیره‌گاه با ارزش دنیا  نیازمند ایجاد مرکز یا دفتر تحقیقات و پژوهش در این عرصه طبیعی حفاظت شده است.

 هادی حق‌شناس  در پنجمین نشست شورای راهبری پارک ملی گلستان با حضور عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با راه‌اندازی و ایجاد دفتر یا مرکز تحقیقات در این پارک ملی، دانشجویان و استادان دانشگاه برای نوشتن پایان نامه و دیگر محققان و پژوهشگران می توانند فعالیت‌های تحقیقاتی بر گونه‌های جانوری و گیاهی را تمرکز و دقت بیشتر انجام دهند.

وی افزود: این مرکز همچنین می‌تواند آرشیوی از عکس، فیلم و یا فعالیت‌های تحقیقاتی که در گذشته انجام شده و یا در آینده انجام خواهد شد را نیز جمع آوری کند.

به گزارش پایگاه خبری پریشهر، حق شناس با اشاره به اهمیت پارک ملی گلستان و حساسیت‌های منطقه‌ای، ملی و بین المللی نسبت به این عرصه حفاظت شده طبیعی، اضافه کرد: این اهمیت و حساسیت‌ها سبب شده تا پارک ملی گلستان باوجود برخی دست‌اندازی‌ها به عرصه آن اما همچنان باقی بماند.

پارک ملی گلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع است که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیرگاه زیست کره در زمره ۵۰ ذخیرگاه بیوسفری جهان در لیست یونسکو ثبت شد.

بخش ناچیزی از پارک ملی گلستان در حوزه سرزمینی استان سمنان قرار دارد.

وی، نقش نیروهای بومی و محلی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان را در حفظ و صیانت از پارک ملی گلستان مهم دانست و تصریح کرد که در ۲ سال گذشته استانداری گلستان با مشارکت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، برخی تجهیزات اطفای حریق را در اختیار روستاهای حاشیه این پارک قرار داده تا هنگام وقوع حریق در کوتاهترین زمان و با کمک محیط بانان برای اطفای آن اقدام نمایند.

استاندار گلستان همچنین خواستار توجه ویژه به رفع برخی کمبودها در پارک ملی گلستان از جمله نیروی انسانی و تجهیزات سخت و نرم افزاری محیط بانان و همچنین تفویض اختیار به مسوولان استانی مانند استاندار یا مدیرکل حفاظت محیط زیست برای انتخاب رییس این پارک ملی شد و گفت: بیشتر امور پارک ملی گلستان در تهران انجام می‌شود درحالی که بخش زیادی از این عرصه طبیعی حفاظت شده حدود ۱۰۰ هزار هکتاری در استان گلستان واقع است.

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *