چ٫ خرداد ۱۷ام, ۱۴۰۲

پایگاه خبری پریشهر

تحليلي خبري

در ديدار با هيات امناي كتابخانه روستاي بالاجاده مطرح شد:

 كم مهري مديران به فعاليت كتابخانه مستقل “فرهنگ”

1 دقیقه خوانده شده

روح اله هراتي: همزمان با گراميداشت روز خبرنگار و با ابتكار تشكل سراي فرهنگ و رسانه استان گلستان، نشستي با هيات امناي كتابخانه مستقل فرهنگ روستاي بلاجاده ردكوي برگزار كه در اين نشست بر ضرورت توجه و حمايت بيشتر مديران  از فعاليت هاي فرهنگي كتابخانه مذكور  تاكيد شد.

كتابخانه عمومي غيردولتي مستقل «فرهنگ» در روستای بالاجاده استان گرگان،. کتابخانه‌ای غیردولتی با بیش از 30 هزار جلد کتاب که در دهه 50 ، فعالیت خود را با 100 عنوان کتاب آغاز کرد.

مؤسس کتابخانه عمومی غیردولتی و مستقل «فرهنگ» بالاجاده كردكوي در اين ديدار گفت: اين كتابهنه را با یک قفسه‌ دست‌ساز چوبی در خانه قدیمی و موروثی تاسیس کردم و بعد سالها، اين كتابخانه به ساختمان تخلیه شده مدرسه روستا منتقل و به مدت سه سال از آموزش و پرورش، این ساختمان اجاره شد.

محمد راييجي ادامه داد: متاسفانه عليرغم فعاليت ها و برنامه هاي جنبي اين كتابخانه، مديران ذي ربط حمايت چنداني از كتابخانه مستقل نداشته و در حال حاضر تمامي هزينه ها از محل كمك هاي مردمي و دوست داران به اهل فرهنگ و كتاب تامين مي شود.

وي كه فرهنگي بازنشسته است،  افزود: اين کتابخانه  با دارا بودن 30 هزار عنوان كتاب با موضوعات: مذهبی، ادبی، تاریخی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، علمی، حقوق، مدیریت، هنری، رسانه، ادبیات پایداری و … از امکانات سیستم نرم افزاری و سخت افزاری و گرمایشی و سرمایشی و وسایل ایمنی و تجهیزات کتابخانه ای اعم از قفسه های مناسب و میز و صندلی به خاطر فقدان منابع مالی بی بهره است.

وي با ابراز گلايه از عدم کمک های عمومی و دولتی و عدم تحقق قول و وعده و وعید های مسئولین اجرایی شهرستان و استان اضافه كرد: در سفر اخير رياست جمهوري به گلستان ،  مرقومه اي تنظيم  و خواستار مساعدت براي حفظ و توسعه اين كتابخانه شديم كه بعد از كلي پيگيري، هنوز مساعدتي به كتابخانه صورت نگرفته است .

راييجي ادامه داد: آن چيزي كه موجب مي شود با همه سختي ها و كاستي ها، چراغ اين كتابخانه روش بماند،، لطف و عنایات خداوند و همراهی و همیاری انسان های نیکوکار و نیک اندیش است.

رييس هيات امناي كتابخانه مستقل “فرهنگ” نيز مي گويد: انتظار داريم تجه و حمايت لازم از سوي مديران مربوطه از فعاليت هاي كتابخانه صورت گيرد.

جعفري اضافه كرد: اين كتابخانه درست است در روستاي بالاجاده واقع شده اما علاقمندان زيادي براي بازديد مراجعه و با فعاليت ها و برنامه هاي آن آشنا مي شوند و تعداد اعضاي آن به بيش از 500 نفر مي رسد.

وي گفت: فعاليت كتابخنه صرفا ارايه كتاب به مراجعه كنندگان  نيست بلكه با برنامه هاي جنبي نظير رونمايي از كتاب، نشست با فعالان فرهنگي و برگزاري مراسمات مختلف به فعاليت خود ادامه مي دهد و تلاش مي كند در ارتقاي سطح آگاهي مردم منطقه نقشي ايفا كند.

رييس هيات مديره تشكل سراي فرهنگ و رسانه هم در اين ديدار گفت: تلاش هاي كتابخانه مستقل فرهنگ قابل تقدير است و  عليرغم كم و كاستي ها، اين تلاش ها متوقف نشده است.

رحمت اله رجايي اظهار داشت: “راييجي” يكي از  از روزنامه خوانان  بزرگ استان است كه با علاقه فراوان، اين گتابخانه را راه اندازي كرده است و اين موسسه تصميم گرفت تا در روز خبرنگار، از تلاش هاي چندين دهه وي تقدير كند.

وي افزود:  تداوم فعاليت ها و وجود انگيزه در هيات امناي اين كتابخانه، نشان از دغدغه مندي آنان دارد و بدون ترديد اين تلاش ها بايد مورد حمايت مديران ذي ربط و فعالان حوزه فرهنگ و رسانه و نخبگان قرار گيرد.

به گفته وي وجود هزاران عنوان كتاب و نشريات جمع آوري شده در اين كتابخانه حاصل سالها تلاش و همت موسس و بانيان آن بوده است و بايد قدردان اين زحمات بود.

در ادامه اين نشست مديران مسئول و سردبيران  فصلنامه ميرداماد،  روزنامه گلشن مهر، گلستان سلام و پايگاه خبري پرشهر مطالبي را بيان كردند.

بالا جاده» روستایی است در دامنه شمالی کوه البرز و از توابع شهرستان کردکوی در استان گلستان. این روستا در سال 1399 به‌عنوان یکی از 11 روستای دوستدار کتاب کشور در هفتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برگزیده شد که این موفقیت به خاطر وجود «کتابخانه عمومی مستقل فرهنگ» و تلاش‌های «محمد رایجی» فرهنگی بازنشسته‌ای است که بیش از نیمی از عمر خود را به‌پای آن گذاشته و خود را خادم فرهنگ، کتاب و مردم می‌داند.

اين کتابخانه ابتدا در محل خانه‌ی قدیمی پدری‌ام بود و با تصمیم هیات امنا و مشورت دوستداران کتاب و مسئولان، ازآنجایی‌که مکان قبلی سالنی برای مطالعه نداشت و نیز کتاب‌ها در فضایی محدود و متراکم نگهداری می‌شدند، مقرر شد به مکان فعلی (مدرسه سابق شهید حاج اسدالله بالاجاده) منتقل شود.

کلاس‌های مدرسه تبدیل به مخازن و سالن‌های مطالعه شده‌اند و در حال حاضر بالای 30 هزار جلد کتاب، 6 هزار جلد مجله و 2 هزار نرم‌افزار و فیلم‌های ویدئویی در این کتابخانه است.

هم‌اکنون 5 مخزن در اين مدرسه طراحي شده که 2 مخزن آن مختص به کتب مرجع و مجلات و  همچنین سه کلاس درس تبدیل به سالن مطالعه و یک کلاس به‌عنوان دفتر آماده‌ی خدمت به دوستداران کتاب فراهم شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *