پایگاه خبری پریشهر

پریشهر
parishahr.ir mavad - جمهوری اسلامی ایران در مقابله با واردات مواد مخدر پیشرو است

جمهوری اسلامی ایران در مقابله با واردات مواد مخدر پیشرو است

۱۱ شهریور ۱۴۰۲


دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابله با واردات مواد مخدر چه برای توزیع داخلی و چه برای ترانزیت پیشرو است.

به گزارش پایگاه خبری پریشهر، اسکندر  مومنی در دیدار با آیت اله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان اظهار داشت: ۹۲ درصد از کل تریاک جهان براساس آمارهای رسمی سازمان ملل متحد در ایران کشف می‌شود.

وی با تاکید بر مبارزه قاطع و جدی ایران با پدیده شوم و خانمان‌سوز مواد مخدر تاکید کرد:  سهم کشفیات ایران در مواد مخدر مرفین و هرویین جهان به ترتیب ۵۹ و ۲۷ درصد است.

وی بیان کرد: میزان‌ تولید تریاک در افغانستان از ۲۰ سال گذشته تا حدود. ۲ سال، ۵۰ برابر شده بطوری که براساس آمارهای رسمی سازمان ملل، میزان تولید در این کشور از ۲۰۰ تن به ۹ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.

وی تصریح کرد: این میزان تولید به دلیل اشغال این کشور توسط آمریکا و ارائه بذرهای پربازده اصلاح نژاد و این مهم موجب شده تا ۸۶ درصد تریاک دنیا در افغانستان تولید شود.

مومنی با گرامیداشت یاد و خاطره چهار هزار شهید ایران در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، افزود: جمهوری اسلامی ایران همیشه در مجامع بین‌المللی مرتبط با این موضوع مطالبه‌گرانه و با اقتدار صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با مواد مخدر سبب شده تا هفت بار طی چهار سال اخیر مورد تشویق قرار بگیریم.

وی تاکید کرد: در حوزه مقابله با پدیده شوم قاچاق مواد مخدر ایران با فاصله بسیار زیاد و معناداری از بقیه کشورهای دنیا جلوتر است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: پس از خروج آمریکا از افغانستان و حضور طالبان در این کشور، قرار بود تا شاهد کاهش کشت تریاک در آن کشور باشیم، اما در عمل نه تنها هیچ اتفاقی نیفتاده، بلکه شاهد افزایش تولید مواد مخدر صنعتی همچون «مت‌آمفتامین» (شیشه) در آنجا هستیم.

مومنی یادآور شد: در کنار پدیده مقابله با قاچاق مواد مخدر لازم است به علت همجواری ایران با افغانستان، نسبت به امر پیشگیری، صیانت و بازدارندگی توسط گروه‌های مرجع آگاهی و اطلاع‌رسانی کامل انجام شود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: هر چند نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کل استان و به ویژه جامعه کارگری نسبت به میانگین کشوری بالاتر است، اما نرخ شیوع مصرف در دانش‌آموزان و دانشجویان این استان نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است.

مومنی اظهار کرد: همچنین وضعیت گلستان در مشارکت و آمادگی مردم در امر پیشگیری و درمان مواد مخدر نسبت به میانگین کشوری خوب است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد هر جا نرخ شیوع بالاتر باشد، شیوع دانش‌آموزان و دانشجویان همان منطقه بالاتر است، اما در گلستان شرایط برعکس بوده و شیوع بالا کلی جمعیت و جمعیت کارگری دلیلی بر افزایش بخش‌های دانش‌آموزی و دانشجویی نیست، بلکه وضعیت شیوع برعکس است.

وی اضافه کرد: مهاجرپذیر بودن و کارگر بودن مهاجران (اعم از داخلی و خارجی) از دلایل احصا شده بالا بودن نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در گلستان‌ است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: وضعیت گلستان در سه مولفه مقابله، پیشگیری و درمان نسبت به میانگین کشوری مطلوب است، اما در مولفه توانمندسازی باید اقدامات بیشتری انجام شود.

مومنی بیان کرد: با افزایش ظرفیت مراکز ماده ۱۶ ویژه مردان معتاد متجاهر در گرگان و گنبدکاووس و ایجاد همین مرکز ویژه زنان در گنبدکاووس و ایجاد سوله‌های توان‌افزایی و همچنین تکمیل فاز نخست اردوگاه ماده ۴۲ این استان در علی‌آبادکتول تا ابتدای سال آینده امیدوارم وضعیت گلستان در مولفه توانمندسازی هم بهتر شود.

وی یادآور شد: عملکرد گلستان در مولفه‌های مقابله، درمان و پیشگیری سبب شد تا ۲ طرح ملی را به عنوان استان نمونه در گلستان‌ اجرا کنیم؛ هر چند معتقدیم باید نسبت به آینده در این استان بیشتر کار شود.

مومنی همچنین ضمن بازدید از روند تکمیل ظرفیت پروژه مرکز ماده ۱۶ توسکستان گرگان و پروژه مرکز ماده ۴۲ علی‌آبادکتول و دیدار با آیت‌الله نورمفیدی و شرکت در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گلستان، نشست صمیمانه‌ای با جمعی از پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت سپاه نینوا استان برگزار کرد.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: معضل مواد مخدر ریشه در مسائل جهانی و استعمارگران دارد.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی اظهار کرد: آمارهای ارائه شده مبنی بر افزایش ۵۰ برابری میزان تولید مواد مخدر در کشور افغانستان در زمان اشغال این کشور توسط آمریکایی‌ها و ادامه این روند در شرایط کنونی، موکد همین مطلب است.

وی بیان کرد: مواد مخدر یک بلا و بلیه برای دولت‌ها و ملت‌ها محسوب می‌شود که بسیاری از دولت‌ها توان مقابله با مافیای مواد مخدر را ندارند.

وی تصریح کرد: تقدیم چهار هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز بهترین شاهد و دلیل برای این است که کشور ما برای کمک به جامعه و جوامع بشری در راه مبارزه با مواد مخدر قدم‌های موثری داشته است.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: جمهوری اسلامی به عنوان پرچمدار مبارزه با مواد مخدر در سطح جهان جلوی این بلای خانمان‌سوز مواد مخدر ایستاده است.

آیت‌الله نورمفیدی ادامه داد: نداشتن امید یکی از راه‌های گرایش به مواد مخدر است، جامعه‌ای که در آن امید نباشد، به هر دردی گرفتار می‌شود.

وی با بیان این که معتاد پس از ترک نیازمند مراقبت‌های گوناگون اجتماعی است ، گفت: نبود کار و اشتغال و مشکلات اقتصادی در جامعه معضل دیگر برای ورود مجدد معتاد ترک کرده به مواد مخدر است.

وی با اشاره به اثرات مخرب اعتیاد به مواد مخدر، یادآور شد: این پدیده خطرناک از دلایل عمده وقوع سرقت‌ها و آمار بالای طلاق و حتی قتل در جامعه است.

آیت‌الله نورمفیدی مقابله، درمان و پیشگیری را از اقدامات موثر و راه‌های جلوگیری از اعتیاد برشمرد و گفت: راه حل اصلی، پیشگیری است که به لحاظ اقتصادی و اجتماعی به صرفه‌تر و عاقلانه‌تر به شمار می‌رود و این عرصه مهم نیازمند اراده جمعی مسوولین و دست اندرکاران مربوطه است.

استاندار گلستان نیز در این دیدار گفت: این استان، یکی از استان‌های برتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر در کشور است که از سوی وزیر کشور نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

علی‌محمد زنگانه افزود: هماهنگی و هم‌افزایی بسیار خوبی بین اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان گلستان وجود دارد.

وی ادامه داد: در حوزه معتادان متجاهر مرکز بازپروری درمان ماده ۱۶ بازدید و با توجه به کمبود ظرفیت، با اجرای این پروژه، ظرفیت منطقه غرب استان به ۴۵۰ نفر ارتقاء خواهد یافت.

زنگانه بیان کرد: در گنبدکاووس نیز پروژه‌ای با ظرفیت ۴۰۰ نفری در حال انجام است و امروز مرکز ماده ۱۶ بانوان به بهره‌برداری رسید.

وی اضافه کرد: در موضوع مواجهه با قاچاقچیان مواد مخدر پروژه‌ای در علی‌آبادکتول در حال اجرا است که زندانیان مواد مخدر در آنجا نگهداری شوند تا یک بازدارندگی در عرصه قاچاق مواد مخدر انجام شود.

 

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *