پایگاه خبری پریشهر

پریشهر

xشیرین‌سازی آب دریای خزر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت که مجوز اولیه شیرین‌سازی ۳۲ میلیون متر مکعب از آب دریای خزر برای مصرف شرب در این استان از سوی وزارت نیرو صادر شد.

به گزارش شرکت آب منطقه‌ای گلستان سیدمحسن حسینی اظهار داشت : بخش زیادی از آب شرب مصرفی ساکنان گلستان از منابع سفره‌های زیرزمینی تامین می شود و برای میان مدت و بلند مدت از لحاظ کمی و کیفی غیرقابل اتکا است.

وی بیان کرد: در برنامه‌های میان مدت به دنبال استفاده از ظرفیت سدها هستیم و بخشی از آب شرب گلستان هم در افق ۱۴۲۵ باید از طریق شیرین سازی آب دریا تامین شود.

وی گفت: مطالعات و برآوردهای متعددی در این باره انجام شده و درخواست گلستان مجوز ۱۰۰ میلیون مترمکعب شیرین‌سازی آب دریای خزر است تا ۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین تولید شود که به طور عمده در غرب استان از جمله بندرترکمن، گمیشان، کردکوی، بندرگز ، آق قلا و گرگان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان افزود: بر اساس این مجوز، ۳۲ میلیون متر مکعب آب دریای خزر شیرین خواهد شد ‌که مراحل بعدی از جمله جذب سرمایه گذار در برنامه آینده شرکت قرار دارد.

در حال حاضر آب شرب مورد نیاز ساکنان گلستان از منابع زیر زمینی شامل ۷۰۰ حلقه چاه تامین می شود که هر ساله اهالی استان به دلیل مجاورت با زمین های کشاورزی و بروز خشکسالی دچار افت و کمبود تامین آب هستند.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان آب شرب مورد نیاز سالانه این استان ۱۵۰ میلیون متر مکعب بوده که اکنون به دلیل خشکسالی دچار افت شدید شده است.

در گلستان مطابق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۸۶۹هزار نفر جمعیت زندگی می کنند که حدود ۴۷ درصد آن روستایی هستند.

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *