پایگاه خبری پریشهر

پریشهر
عمليات اجرايي سيكل تركيبي نيروگاه علي آبادكتول

آغاز عملیات اجرایی سیکل ترکیبی نیروگاه علی آبادکتول

۱۴۰۱-۰۹-۲۴

پایگاه خبری پریشهر مدیرعامل نیروگاه برق علی آبادکتول گفت: همزمان با سفر دوم رئیس جمهور به استان گلستان، عملیات اجرایی سیکل ترکیبی نیروگاه برق این شهر آغاز که با تکمیل این پروژه، استان گلستان در تولید برق خودکفا خواهد شد.

رضا مؤمنی اظهار کرد: پروژه سیکل ترکیبی بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری در این استان است و احداث آن با اعتباری بالغ بر ۴۵۰ میلیون یورو معادل ۲۵۰ هزار میلیارد ریال آغاز می‌شود.

وی افزود با اجرای این طرح، تولید برق در نیروگاه علی آبادکتول از ۹۰۰ مگاوات به یک هزار و ۵۰۰ مگاوات می‌رسد.

در حال حاضر ظرفیت تولید برق در گلستان ۹۰۰ کیلووات است و حدود ۶۰۰ کیلو وات کمبود برق مورد نیاز استان از طریق استان‌های مازندران، سمنان، خراسان شمالی تامین می‌شود.

از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون هشت هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار توسط دولت به حوزه تقویت زیرساخت‌های توزیع برق استان تزریق شده است.

مدیرعامل نیروگاه برق علی‌آبادکتول افزود: سیکل ترکیبی نیروگاه علی‌آبادکتول در مدت سه سال به بهره‌برداری می‌رسد و راندمان تولید برق در این نیروگاه را به حدود ۵۰ درصد می‌رساند.

وییادآور شد: این طرح در دوران ساخت برای ۷۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم و برای ۳۰۰ نفر اشتغال غیرمستقیم را به همراه دارد و در دوران بهره‌برداری نیز برای ۱۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

مؤمنی با تاکید بر اینکه گلستان پس از اتمام این پروژه در تولید برق خودکفا می‌شود گفت: کاهش آلودگی هوا، بهبود زیست محیطی و صرفه‌جویی در سوخت از جمله دستاوردهای دولت در اجرای این پروژه است.

وی اضافه کرد: ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی علی‌آبادکتول فواید دیگری هم دارد که می‌توان به افزایش درآمد استان، رشد بخش حمل و نقل و صنعت اشاره کرد.

نیروگاه سیکل ترکیبی علی آباد به ظرفیت ۱۰۱۶ مگاوات واقع در شهرستان علی آباد استان گلستان متشکل از ۴ واحد گازی V94.2 هر یک به ظرفیت نامی ۱۶۲.۵ مگاوات و ۲ واحد گازی MAP2B هریک به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات می باشد.

در سال ۱۳۸۹ فاز اول این نیروگاه شامل ۶ واحد گازی به بهره برداری رسید. فاز دوم نیروگاه شامل احداث واحدهای بخار نیز در دستور کار قرار دارد.

پیش از این معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه گفته بود: دولت سیزدهم در ابتدای فعالیت با کمبود ۱۵ هزار مگاواتی برق مواجه بود که توانست با تدبیر و برنامه‌ریزی این نیاز را تامین کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا داود منظور در مراسم افتتاحیه نیروگاه ۱۶ مگاواتی مقیاس کوچک سیمین‌شهر از توابع شهرستان بندرترکمن اظهار کرد: با اهتمام دولت و وزارت نیرو، تابستان سال گذشته و امسال، قطعی برق به ویژه در بخش مشترکین خانگی نداشتیم.

وی بیان کرد: دولت سیزدهم تلاش دارد با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیاز برقی بخش صنعت و کشاورزی را تامین کند تا برای نیاز مشترکان خانگی، متوسل به قطع برق دیگر نشود.

وی افزود: ایران ظرفیت تولید ۹۱ هزار مگاوات برق را دارد و در بخش انتقال و توزیع نیز جزو کشورهای مطرح دنیا محسوب می‌شود.

 

 

درباره نویسنده خبر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *