ج٫ اردیبهشت ۳۰ام, ۱۴۰۱

پایگاه خبری پریشهر

تحليلي خبري

يادداشت

رويكردهاي توسعه اي دولت سيزدهم

1 دقیقه خوانده شده

حاجي گلدي كر: دولت سيزدهم در شرايطي پا به عرصه مي نهد كه كشور در بعد داخلي از توانمندي هاي عظيمي ازجمله وجود رهبري آگاه و توانمند، قشر جوان عالم، دانشمند، بصير و ملتي با كوله بار تجربه چهاردهه انقلاب و نيروي فراوان مدير متخصص و متعهد و علاقه مند به خدمت و زيرساختهاي فراوان اقتصادي برخوردار است. در مقابل نيز، استكبار جهاني تمام ظرفيت خود را براي مقابله با اين نظام به ميدان آورده و با به راه انداختن جنگ تمام عيار اقتصادي در كنار تهاجم شديد فرهنگي و تهديدات نظامي تلاش مي كند به گمان خود مسير انقلاب اسلمي را تغيير دهد.

با توجه به اين شرايط، رئيس جمهوري محترم تكليف سنگيني بر دوش دارد و بايد با تدبير كامل و پيروي از سياستهاي مقام معظم رهبري و استفاده از خرد عالمان متعهد و توان جوانان انقلابي و نيروي عظيم ملت با ايمان ايران و توانمندي هاي اعتقادي، فكري و اقتصادي موجود راه ميانبر به سوي قله هاي پيشرفت و عدالت را طي نمايد.

دولت باید زمینه سازی در بحث اقتصاد، امنیت و رفاه، ساخت مسکن، ارزان قیمت وسند برنامه هفتم توسعه کشور راتدوین نمایید،وقتی می‌گوییم دولت منظورمان همان اعضای کابینه‌ای هستند که باید کارآمدی و مقبولیت لازم را داشته باشند و اهل گفت‌وگو و منطق باشند و نظر نخبگان را بشنوند.

به جای تمرکز بر بازگشایی مدارس، تا فرصت باقی است امکانات تحصیل مجازی را ارتقا دهیم و منتظر شروع سال تحصیلی نباشیم.  در این ‌روزهای باقیمانده تا شروع سال تحصیلی نیازمند نگاهی تخصصی و سلامت‌محور هستیم تا بهترین تصمیم اتخاذ شود.  آموزش مجازی شاید نتوانسته جای کلاس و مدرسه را به‌طور کامل بگیرد اما تحصیل متوقف نشد و این مهم با تلاش فراوان معلمان کسب شد.  معلمانی که در تمام ساعات شبانه‌روز در حال فعالیت و ارتباط با دانش‌آموزان بودند تا از آموزش و یادگیری فرزندان ما اطمینان حاصل کنند. تا فرصت هست؛ به برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری بپردازید که تصمیم‌های لحظه آخر بازدهی جز مشکلات جدید و ظهور پیک‌های جدید کرونا نخواهد داشت.

باید سیاست خارجی کشور را بر پایه تعامل با جهان، همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان و توجه به دو مقوله احترام متقابل و تحقق منافع متقابل برپا کنند

برخی از شعارهای اقتصادی که در طی روزهای انتخابات مطرح شدند، اکنون وقت عمل کردن به این شعارهاست. رئیس‌جمهور منتخب باید با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده در صدد حل مشکلات کنونی کشور برآید. اگر مسائل و مشکلات اقتصادی حل نشوند، راه برای به وجود آمدن بحران‌های سیاسی و اجتماعی باز می‌شود و امنیت جامعه مورد تهدید قرار می‌گیرد.

انتخاب مدیران یکی از اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین مسائل در دولت سیزدهم است، چرا که اگر مدیران خوب گماشته نشوند، تا پایان مسیر غلط طی خواهد شد چرا که طبق مثل معروف خشت اول چو نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج. مهمترین ویژگی برای مدیران دولت بعد که باید در رأس همه موارد باشد، پاکدستی است. مدیران دولت سیزدهم باید افرادی پاکدست و به دور از هرگونه شائبه و همچنین بحث رانتخواری و… باشند. علاوه بر پاکدستی، مدیران دولت بعد باید انگیزه خدمت به مردم را داشته باشند. اینکه فردی درستکار باشد اما انگیزه خدمت نداشته باشد کافی نیست. ما مدیرانی خدوم می‌خواهیم که به صورت جهادی به مردم خدمت کنند. مدیران دولت بعد باید با برنامه عمل کنند و برای خدمت به مردم برنامه داشته باشند. کار جهادی خوب است اما کافی نیست و کار جهادی و تلاش شبانه‌روزی در کنار برنامه‌محور بودن معنا پیدا می‌کند…

از اجرای سند چشم انداز، بیش از ۱۶ سال می‌گذرد در بازه زمانی ۴ سال باقی‌مانده، بسر می‌بریم.دولت رئیسی در چهارسال اول خود باید اهداف سند چشم‌انداز را در ساحاتی که هنوز تحقق پیدا نکرده عملیاتی کند. بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در عملیاتی کردن سند، نه تنها به رکوردهای لازم رسیده‌اند بلکه فراتر هم رفته‌اند.

باید دید همت آقای رئیسی در عملیاتی کردن نهایی سند چشم‌انداز چه گام‌هایی خواهد برداشت. بی‌تردید اجرای تتمه اهداف سند چشم‌انداز یکی از پایه‌های سند تحول در نظام اجرایی خواهد بود،‌آقای رئیسی در مسند قاضی‌القضات سمت پیشین خود یک کارنامه موفق از اجرای سند تحول به جای گذاشته‌اند و این توفیق را می‌توانند در مسند ریاست‌جمهوری تکرار کنند. براساس سند چشم‌انداز ۲۰‌ساله بنا بوده است؛ «ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه  با هویت اسلامی و انقلابی و الهام‌بخش، جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل» باشد.

آقای رئیسی دو مأموریت مهم در عملیاتی کردن اهداف سند چشم‌انداز دارند: ۱- اهتمام به اقتصاد کشور و قرار گرفتن ایران در جایگاه اول اقتصادی منطقه  ۲- اهتمام به تعامل با جهان با تعاریفی که از جهان در ۱۴۰۰ داریم.

موضوعاتی چون کنترل تورم لجام گسیخته، تأمین کالاهای اساسی، ایجاد آرامش با رفع کمبود در برخی حوزه ها و نظارت بیشتر بر فرایندهای اقتصادی در اولویت توجه و اقدام است، تا در ادامه با همکاری مجلس و دیگر نهادها رونق تولید، صادرات محصولات گوناگون و جلوگیری از برخی سوء استفاده ها و همچنین کاهش فاصله طبقاتی محقق شود.

تسریع در واکسیناسیون عمومی: همه گیری کرونا علاوه بر تلفات انسانی، خسارات اقتصادی و اجتماعی زیادی بر کشور تحمیل کرده است. با تسریع و تعجیل در واکسیناسیون عمومی می توان وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم را به حالت عادی برگرداند و بسیاری از مشاغل از دست رفته را احیا کرد. ضمن آنکه با برطرف شدن بحران کرونا هزینه های دولت کاهش و درآمدهای آن افزایش می یابد.

رونق بخشی به اقتصاد مناطق مرزی: اکثر استان های مرزی نرخ بیکاری بالاتر از نرخ متوسط کشوری دارند و مردم این مناطق با فقر و محرومیت روبه رو هستند. تعدادی از آنها نیز درگیر معضلاتی مانند کولبری و سوخت بری هستند. ایجاد و توسعه مشاغل خرد و خانگی، توسعه بازارچه های مرزی، تشویق سرمایه گذاری در مناطق هم جوار مرزی با هزینه کم و با مانع زدایی از کسب وکارها قابل تحقق است. ضمن آنکه اشتراکات فرهنگی مردم در دو سوی مرزها مانع اثربخشی تحریم ها می شود.

مدیریت کسری بودجه: با توجه به واقعیت های موجود کشور، تامین کسری بودجه صرفا از طریق منابع نفتی قابل وصول و قابل انتقال به داخل کشور و همچنین فروش اوراق بدهی توصیه می شود. با توجه به رقم بسیار بالای مصارف عمومی بودجه۱۴۰۰، هرگونه برداشت مستقیم و غیرمستقیم از منابع بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه (چه برای ردیف ها و چه تبصره های بودجه) می تواند باعث تشدید تورم شود که علاوه بر فشار بیشتر به مردم احتمال صعود ابرتورم را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این باید ترتیبی اندیشید تا برای سال های آینده برداشت از منابع بانک مرکزی به عنوان تنخواه خزانه نیز متوقف شود. در صورتی که دولت بتواند ظرف امسال و سال آینده کسری بودجه را مدیریت و کنترل کند، در مهار تورم نیز موفق خواهد شد.

 

  • حاجي گلدي كر/ كارشناس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.